Newsy

Post Top Ad

wtorek, 24 grudnia 2019

Mercedes na kartach powieści

 
Mercedes Benz to ciesząca się niezwykłą estymą i szacunkiem marka motoryzacyjna, która obrosła już prawdziwą legendą.


Samochód z gwiazdą na masce jest dziś obiektem marzeń, wyznacznikiem statusu społecznego i synonimem luksusu. Trudno się wobec tego dziwić, że samochody tej marki pojawiają się nie tylko na ulicach, w programach telewizyjnych i serialach, czy też na srebrnym ekranie. Co najmniej kilka z nich rozgościło się także na okładkach książek pisarzy z całego świata.

Wszystko jednak zaczęło się dosyć niepozornie; pierwsze trójkołowe samochody, przypominające powozy produkowane przez Karla Benza rozpędzały się zaledwie do prędkości około 16 kilometrów na godzinę, czyniąc przy tym sporo hałasu, niemiłosiernie dymiąc i wzniecając tumany kurzu. Nic dziwnego, że początkowo nie cieszyły się wielką popularnością. Pewien przełom nastąpił za sprawą czcigodnej małżonki konstruktora Berthy Benz. Ta odważna dama pewnego dnia bez wiedzy męża usiadła w szoferce pojazdu i odbyła około stukilometrową podróż z licznymi przygodami. Jej niezwykły wyczyn wprawił w zdumienie wiele osób i obudził w nich fascynację do motoryzacji.

Bertha Benz to nie jedyna kobieta, która odegrała ważną rolę w powstaniu marki Mercedes Benz. Inną była, jak głosi fama córka  honorowego wicekonsula austriackiego, przedsiębiorcy i prawdziwego fana motoryzacji Emila Jelinka. Mężczyznę pasjonowała prędkość, z zapałem godnym lepszej sprawy brał udział w wielu wyścigach samochodowych, zawsze używając w rajdach, na cześć swojej córki pseudonimu Mercedes. Jelinek ze swojej pasji uczynił także sposób zarobkowania. Był wielkim znawcą motoryzacji, na samochodach znał się jak mało kto, nic więc dziwnego, że ich sprzedaż podniósł do rangi sztuki. Aby przypieczętować udaną współpracę producenci samochodów zgodzili się nazwać go hiszpańskim imieniem córki Emila Jelinka. W ten właśnie sposób powstała marka Mercedes.

Przez kilka stuleci Mercedes radził sobie świetnie na rynku motoryzacyjnym, by ostatecznie trafić też na rynek księgarski. Powstało wiele książek i poradników na temat samochodów ze stajni Mercedesa, naprawdę fascynujący jest jednak fakt, że Mercedes trafił także na okładki książek nie związanych z motoryzacją, mrożących krew w żyłach kryminałów, powieści z dreszczykiem, czy sentymentalnych opowieści z motoryzacją w tle.

Mercedes pojawił się na polskim rynku wydawniczym już kilkadziesiąt lat temu za sprawą kryminału milicyjnego autorstwa Zygmunta Zeydlera Zborowskiego. Książka zatytułowana Czarny mercedes jest historią zmagań oficera milicji, porucznika Downara z szajką zagrażającą ludowej ojczyźnie, a tytułowy czarny Mercedes za kierownicą, którego siedzi jeden z łotrów stanowi prawdziwe wyzwanie dla milicyjnych Warszaw. W finałowej scenie pędzący z prędkością dwustu kilometrów na godzinę szczyt ówczesnej motoryzacji musi ostatecznie ulec pod naporem kul pistoletowych i stanąć w poprzek szosy.

W zupełnie innym tonie utrzymana jest powieść mistrza grozy Stephena Kinga zatytułowana Pan Mercedes. Głównym bohaterem książki jest emerytowany policjant zmagający się z demonami przeszłości, który musi stawić czoła niebezpiecznemu złoczyńcy. Przestępca wykorzystując skradzionego Mercedesa dokonuje bowiem makabrycznej zbrodni wjeżdżając w tłum ludzi oczekujących na rozpoczęcie się targów pracy. Następnie zaś rozpoczyna niebezpieczną grę, której głównym pionkiem ma być rzeczony policjant. W swej Powieści King po raz kolejny udowadnia, że jest niezwykle sprawnym obserwatorem życia i wizjonerem. Powieść staje się niezwykle aktualna szczególnie dzisiaj, gdy znane są przypadki, w których zamachowcy wykorzystywali pojazdy do ataku.

Mercedes pojawia się także w sympatycznej i pełnej uroku opowieści snutej przez bohatera powieści Pawła Huelle Mercedes Benz. Akcja książki rozpoczyna się w niepozornym małym fiacie nauki jazdy. Zestresowany, pełny niepokoju kursant, by odwrócić uwagę instruktorki od swej nieporadności za kierownicą rozpoczyna opowieść o dawnych samochodach swych dziadków. W lekkiej opowieści pojawia się między innymi marka Citroen, ale także oczywiście Mercedes Benz, wygodny, duży, majestatyczny samochód zarekwirowany dziadkowi przez Sowietów. Autor w zgrabny sposób odwołuje się do twórczości Hrabala, a wątek motoryzacyjny jest doskonałym tłem dla ciepłej, sympatycznej historii rodzinnej wyłaniającej się z odmętów pamięci głównego bohatera.

Decydenci związani z kultową już dziś marką Mercedes zdają się doskonale zauważać potencjał drzemiący we współczesnej prozie, czego doskonałym przykładem może być śmiałe posuniecie marketingowe, dzięki któremu znany polski pisarz Szczepan Twardoch stał się swego czasu ambasadorem marki i szczęśliwym posiadaczem pięknego Mercedesa CLS 400. Wiadomość o tym fakcie odbiła się szerokim echem zarówno w branży motoryzacyjnej, jak również wydawniczej wywołując sporo dyskusji i komentarzy.

Jak widać z powyższych przykładów Mercedes to marka, która na dobre zagościła także w literaturze.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Post Top Ad

Your Ad Spot

Strony