Newsy

Post Top Ad

środa, 25 grudnia 2019

Polowanie na Polaka

 
Jeśli nosisz nazwisko Kowalski i jesteś mężczyzną (ewentualnie pingwinem) po przejściach można uznać, że pasujesz do stereotypowego obrazu Polaka ukształtowanego przez lata w hollywoodzkim kinie.

To doprawdy zadziwiające, jak wielu Kowalskich przewinęło się na przestrzeni wieku przez ekrany zagranicznych sal kinowych. Wystarczy wspomnieć choćby Stanleya Kowalskiego z „Tramwaju zwanego pożądaniem”, Walta Kowalskiego z „Gran Torino”, czy Kowalskiego ze „Znikającego punktu.”

To jednak nadal rzadkość, by Polacy byli głównymi bohaterami w zagranicznych filmach, częściej są to postacie epizodyczne, tym ciekawsze może się stać przyglądanie tym rolom.

Epizody z zagranicznych filmów, w których pojawiają się odniesienia związane z naszym krajem sprawiły, że polowanie na tego rodzaju perełki stało się jednym z moich hobby. Zawsze z dużą przyjemnością wyłapuję  sceny, w których pojawiają się polskie motywy, tudzież polscy bohaterowie, niekoniecznie noszący nazwisko Kowalski. 

W  związku z tym pozwalam sobie niniejszym przedstawić listę zagranicznych filmów, w których odnaleźć można polski klucz:

Peacemaker

Rosyjskie głowice nuklearne zostają skradzione. Świat staje przed wizją zagłady. Terroryści są zdesperowani i gotowi na wszystko. Specjalistka od broni nuklearnej oraz agent amerykańskiego wywiadu stają przed nie lada wyzwaniem uratowania ludzkości przed niechybną tragedią. Na szczęście podczas arcytrudnej misji mogą liczyć na wsparcie polskiej armii. W jednej ze scen filmu stacjonujący w Bośni żołnierze sił IFOR dokonują przeszukania opuszczonego mieszkania. Gdy operator robi zbliżenie, na rękawach ich mundurów widz może zauważyć polskie emblematy dające jasno do zrozumienia, kto stoi na straży pokoju na świecie.

Infiltracja

To trzymający w napięciu film z cyklu policjanci i złodzieje z bardzo przewrotną fabułą. Mamy tutaj do czynienia z dwoma głównymi bohaterami. Pierwszy z nich, policjant wydziału kryminalnego jest jednocześnie wtyczką szefa gangu. Drugi, członek gangu jest zakamuflowanym funkcjonariuszem policji. W jednej ze scen filmu nowo przyjęty do wydziału funkcjonariusz pojawia się w biurze w mocno wykrochmalonym i wyprasowanym w kancik policyjnym mundurze. Na jego widok kolega w cywilu pyta go z ironicznym uśmiechem na twarzy:

Masz w domu jakiś garnitur, czy będziesz paradował w tym mundurze, jakbyś chciał najechać na Polskę?”

Kevin sam w domu

Klasyka świątecznego kina, którą katowane są każdego roku kolejne pokolenia Polaków. Fabuły filmu nie trzeba nikomu przedstawiać. Wystarczy chwila skupienia, by przypomnieć sobie jedną ze scen, w której zdesperowana matka Kevina stara się wrócić do domu. Nieoczekiwanie pomoc oferuje jej sympatyczny Polak – Gus Polinski, lider zespołu muzycznego grającego skoczną Polkę. Pucułowaty Gus prponuje matce Kevina podwiezienie do Chicago, dziwiąc się jednocześnie, że ta nie kojarzy żadnego z wypromowanych przez jego zespół przebojów takich, jak „Polka, Polka, Polka”, „Polka o zmierzchu”, czy „Pocałuj mnie Polka.”

S.W.A.T.

Amerykański film akcji o bohaterskich funkcjonariuszach specjalnej jednostki policji wyznaczonym do działań antyterrorystycznych. Zanim grupa specjalna zdąży się zmierzyć z groźnym przestępcą, który uciekł z policyjnego konwoju, będzie miała okazję potrenować na naszym rodaku. Półnagiego, odurzonego alkoholem, uzbrojonego Polaka, który w morderczym szale żąda limuzyny, zgrzewki piwa i torby pieniędzy uda się członkom specgrupy zatrzymać wyrywając za pomocą haka i pick-upa praktycznie całą ścianę jego zapuszczonego domu na przedmieściach. Na widok stalowego bolca przebijanego ścianę, szalony Polak zdąży wydukać tylko:

„Cholerne roboty z kosmosu!”

Po czym będzie zmuszony uznać wyższość amerykańskich antyterrorystów nad polską fantazją. To jeden z najbardziej niekorzystnych przykładów postrzegania Polaków w Ameryce.

Zabić Irlandczyka

Oparta na faktach filmowa opowieść o przestępczej karierze irlandzkiego gangstera działającego w Ameryce. Główny bohater filmu Dany Greene zarabia na chleb rozładowując statki w porcie. Kiedy jego przyjaciel zaciąga spory dług u szefa portowych związkowców Dany stara się wyciągnąć go z tarapatów, wplątując się tym samym w nie lada kłopoty. Zdenerwowany związkowiec wydaje na Dany’ego wyrok śmierci, zlecając zabójstwo swojemu ochroniarzowi nazwiskiem Joe Buka. Buka to ogromny, umięśniony Polak, przed którym drżą wszyscy portowi robotnicy. Przegrywa jednak w pojedynku z Irlandczykiem i ginie z jego ręki. Kto zobaczy minę związkowca, który dowiaduje się od Greene’a, że Joe Buka nie żyje, ten wie co to strach.

Zawód glina

Ten serial o amerykańskich stróżach prawa nadawany był swego czasu przez polską telewizję. Serial opowiada o perypetiach młodego funkcjonariusza zdobywającego pierwsze szlify w policyjnej robocie na ulicach Los Angeles. W jednym z odcinków serialu bohater wchodzi do wypożyczalni kaset video, gdzie na jednej ze ścian pyszni się plakat z polskiego filmu pt: „Wilcze echa.”

Bitwa o Anglię

Film jest swoistym hołdem złożonym przez twórców dzielnym pilotom, którzy podczas Drugiej Wojny Światowej stoczyli morderczą i niezwykle wyczerpującą bitwę powietrzną, w której gra toczyła się nie tylko o losy Anglii, ale także o to na czyją stronę przechyli się szala zwycięstwa. Już w jednej z pierwszych scen filmu pojawia się obraz, w którym dwóch wysokich rangą przedstawicieli brytyjskiego dowództwa zastanawia się, czy wobec braku pilotów RAF - u nie wykorzystać w podniebnych zmaganiach także Czechów i Polaków. W dalszej części filmu, jego twórcy nawiązują do historycznych wydarzeń przedstawiając powietrzne potyczki Polaków z pilotami Luftwaffe. Sceny, w których polscy piloci w angielskich maszynach w ferworze walki wyrzucają z siebie z szybkością karabinu maszynowego polskie zdania typu wywołują gęsią skórkę na ciele.

Ludzkie dzieci

To film przedstawiający katastroficzną wizję przyszłości, w której rasa ludzka zagrożona jest całkowitym wymarciem, ze względu na fakt, że kobiety przestały rodzić dzieci. Jednym z trzecioplanowych bohaterów obrazu jest zamieszkujący farmę Polak o imieniu Tomasz. Co ciekawe w postać Tomasza wcielił się polski aktor Jacek Koman, dla którego nie była to pierwsza rola w zagranicznych filmach.

Łowca Jeleni

Jeden z najwybitniejszych obrazów odnoszących się do bardzo popularnego swego czasu w amerykańskim kinie tematu wojny w Wietnamie. Zanim kilkoro przyjaciół, imigrantów zamieszkujących górskie, amerykańskie miasteczko wyruszy na wojnę,  z której każdy wyniesie swoje blizny, wszyscy spotkają się na weselu jednego z nich. Wesele przepełnione jest zachowaniami i tradycjami typowymi dla Łemków. Łemkowie to lud żyjący pierwotnie na pograniczu Ukrainy i Polski. Podczas wesela uważnemu widzowi uda się co najmniej kilkukrotnie usłyszeć swojskie „na zdrowie,” padające z ust filmowych postaci.

Jeśli masz w zanadrzu kolejne wątki dotyczące Polaków pojawiające się w zagranicznych produkcjach filmowych, śmiało, podziel się nimi w komentarzach.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Post Top Ad

Your Ad Spot

Strony