Newsy

Post Top Ad

wtorek, 24 grudnia 2019

Roberto Saviano. Gomorra. Podróż po imperium kamorry - recenzja

 
Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest żyć pod ciągłą presją? Jak czuje się człowiek, na którego życie dybią przywódcy jednej z najniebezpieczniejszych organizacji przestępczych na świecie? Czy wyobrażasz sobie, że prawdopodobnie do końca swych dni będziesz musiał oglądać się przez ramię w obawie przed świszczącą kulą wystrzeloną z pistoletu bezwzględnego hitmana? Wiele na ten temat może powiedzieć Roberto Saviano, który w swej debiutanckiej książce zatytułowanej Gomorra. Podróż po impierium kamorry  odkrył wiele z tajemnic neapolitańskiej mafii.

Savianno decydując się na opublikowanie rezultatów swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego ciemnych spraw i milionowych interesów kamorry zdobył tym samym wielki szacunek w środowisku pisarskim i dozgonną nienawiść bossów przestępczego półświatka, którzy są w stanie poświęcić wiele czasu i trudu, aby wyśledzić pisarza i wywrzeć na nim swą zemstę.

Po lekturze tej pasjonującej powieści non fiction można nabrać przekonania, że pisarz posiada pewną niezwykłą cechę, która paradoksalnie łączy go z przedstawicielami włoskiej mafii. Cechą tą jest godna podziwu cierpliwość i determinacja, z jaką dwudziestokilkuletni wówczas dziennikarz zagłębia się w tryby mafijnej machiny, aby dogłębnie poznać mechanizm jej działania.

Od momentu, kiedy w głowie  pisarza powstała myśl o zobrazowaniu przestępczych działań, do chwili, gdy pachnące świeżą farbą drukarską egzemplarze debiutanckiej powieści trafiły do księgarni w całym kraju minęło sporo czas, którego Saviano bynajmniej nie marnował. Każdego dnia przemierzał na swym skuterze ciasne włoskie uliczki w poszukiwaniu realnych przykładów obrazujących tezę o potędze tej złowieszczej organizacji.

Dzięki tym niezwykłym wysiłkom książka tak bardo tętni realnym życiem i zbliża nas do jeszcze realniejszej śmierci, nie będącej niczym nadzwyczajnym w miejscach, które przemierza pisarz. Pełna jest ona opowieści o młodych, wchodzących dopiero w życie, nastoletnich chłopcach, którzy już doskonale znają swoje miejsce, w mafijnych szeregach,  o milionowych interesach przynoszących krociowe zyski tylko nielicznym, a stających się przekleństwem dla zwykłych obywateli, o równie pięknych, co niebezpiecznych kobietach mafii, przesiąkniętych do szpiku kości przestępczymi wartościami. Nie bez przyczyny tytuł książki nasuwa jej czytelnikom na myśl biblijną Gomorę, której mieszkańcy tak bardzo narazili się na gniew Boży.

Uważny czytelnik odnajdzie zapewne w książce odpowiedzi na pytania, co powoduje ludźmi, którzy wybierają życie w konflikcie z prawem, jakim kodeksem honorowym kierują się członkowie kamorry i jaka jest jej hierarchia, a także w jaki sposób mafijni przywódcy dbają o swe interesy.

Mimo, że książka została wydana kilka ładnych lat temu, nie straciła nic na swej aktualności, dotyka bowiem spraw, które wciąż na nowo absorbują ludzkość, między innymi z tego powodu warto sięgnąć po tą wciągającą pozycję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Top Ad

Your Ad Spot

Strony