Newsy

Post Top Ad

czwartek, 9 stycznia 2020

Graham Masterton. Władcy przestworzy - recenzja książki

Historia aeronautyki to w dużej mierze historia braci. Wszak to niestrudzeni bracia Montgolfier przez lata czynili starania, by wysłać w przestworza lniany worek ogrzewany gorącym powietrzem, nie bacząc na podenerwowanych, uzbrojonych w kosy i widły, okolicznych rolników. Wielkie zasługi dla lotnictwa oddali także konstruktorzy pierwszych samolotów, Bracia Wright, którzy od chwili, gdy w dzieciństwie otrzymali model statku powietrznego na dobre zamarzyli o lataniu.Odnoszę wrażenie, że wiele cech tych autentycznych postaci, takich jak odwaga, upór, męstwo, niezłomność odnaleźć można w bohaterach powieści Grahama Mastertona zatytułowanej Władcy przestworzy.
 
Ta wielowątkowa, barwna saga historyczna napisana przez jednego z tuzów światowej literatury jest opowieścią o trzech braciach; Jamesie, Richardzie i Michaelu Lordzie. Bracia są spadkobiercami ogromnej fortuny pozostawionej przez ich ojca, sławnego pilota i udziałowcami w brytyjskiej firmie produkującej samoloty o nazwie Lord Aeronautics.

Wiadomość o śmierci ojca spada na młodych, wchodzących w dorosłość mężczyzn, jak grom z jasnego nieba i staje się zarzewiem dla brzemiennych w skutkach wydarzeń. Każdy z braci przeżywa utratę ukochanego ojca w inny sposób i inaczej stara się poradzić z nową sytuacją.

Najstarszy z trójki mężczyzn, ambitny, skory do ryzyka, zawadiacki James uznaje się natychmiast za głowę rodziny i próbuje dosłownie i w przenośni przejąć stery nad przedsiębiorstwem lotniczym zbudowanym od zera przez jego ojca. Na drodze do zrealizowania ambitnych zamierzeń staje mu jednak porywczy charakter i skłonność do licznych romansów. Czarę goryczy przepełnia moment, w którym uroczy James uwodzi narzeczoną Michaela. Znienawidzony przez najmłodszego brata, odczuwający niechęć ze strony matki James nie potrafi zbyt długo odgrywać roli skruszonego młodzieńca. Po raz kolejny bierze sprawy w swoje ręce i emigruje do Stanów Zjednoczonych Ameryki, by zainwestować wszystkie dostępne pieniądze w podupadającą linię lotniczą i różnymi, nie zawsze uczciwymi sposobami doprowadzić ją do rozkwitu. 

Przybity śmiercią ojca i zdruzgotany zdradą narzeczonej, najmłodszy z braci, Michael w porywie złości doprowadza do wypadku z udziałem swej niedoszłej żony, w konsekwencji czego zostaje w rodzinie uznany za czarną owcę i skazany na przymusową banicję. Zdezorientowany i zagubiony, pełen obaw i złych przeczuć, chcąc nie chcąc wsiada na statek od Australii, gdzie spędzić ma kilka najbliższych lat. Podczas podróży poznaje kolejną pełną uroku kobietę i po raz kolejny się zakochuje. Trafiony strzałą Amora sprowadza na siebie kolejną serię kłopotów i nieoczekiwanych zdarzeń. Przez lata pracuje w australijskim buszu, jako samolotowy kurier dostarczający przesyłki do oddalonych od siebie siedlisk.

Najbardziej stateczny ze wszystkich, średni brat Richard namaszczony przez matkę na głowę rodziny zostaje prezesem odziedziczonego przedsiębiorstwa Lord Aeronautics i z zaangażowaniem, mozolnie stara się utrzymać firmę na rynku w ciężkim dla lotnictwa czasach. Zarówno jego kariera, jak i życie uczuciowe wydają się niczym niezmąconą sielanką. Wszystko to jednak pozory, a pod płaszczykiem stateczności i poukładania Richard stara się maskować ten sam porywczy i pełny temperamentu charakter, który tak często sprowadzał kłopoty na jego braci.

Prawdziwy sprawdzian dla rodziny Lordów ma jednak nadejść wraz z pojawieniem się na horyzoncie tajemniczej Emily. Młoda, piękna, żądna przygód fascynatka latania poruszy serca wszystkich braci i zmieni bieg zdarzeń. Wraz z jej pojawieniem się na horyzoncie obudzone zostaną duchy przeszłości i wyjdą na jaw nieznane wcześniej okoliczności wypadku lotniczego, w którym śmierć poniósł ojciec mężczyzn.

Saga rodzinna opiewająca losy pionierów lotnictwa stworzona przez Grahama Mastertona to niesamowita, wciągająca opowieść z historią w tle. Autor zgrabnie przeplata losy trzech braci w taki sposób, że czytelnik do ostatniej niemal strony odczuwa ciągły niedosyt, goniąc za opowieścią i pragnąc do końca poznać historię jej bohaterów.

Mocną stroną powieści są także wszystkie opisy dotyczące samolotów i aeronautyki. Akcja powieści rozgrywa się w ciągu kilkunastu lat obejmując swym zasięgiem także czasy II wojny światowej. Wplątanie głównych bohaterów w wojenną zawieruchę dodaje opowieści dodatkowego smaku.

Powieścią Władcy przestworzy Masterton po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem opowiadania historii.


Foto: foter.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Post Top Ad

Your Ad Spot

Strony