Newsy

Post Top Ad

środa, 12 lutego 2020

Paul Osborne. Sherlock. Prawdziwa historia psiego strażaka - recenzja książki


Podobnie, jak jego znany imiennik jest niesamowicie inteligentny, niezwykle wnikliwie prowadzi każde śledztwo i ma nosa do rozwiązywania najbardziej nawet zagmatwanych spraw. Oprócz tego jest mocno kudłaty, często się śliny i z upodobaniem rozprawia się z każdą piłeczką tenisową, która znajdzie się w zasięgu jego pyska.


Sherlock, uroczy, pełny energii cocker spaniel jest psim oficerem śledczym i prawdziwą dumą Londyńskiej Straży Pożarnej. Wraz ze swoim opiekunem, strażakiem Paulem Osbornem od 2013 roku, dzięki swym psim zdolnością pomaga w wyjaśnianiu przyczyn największych i najgroźniejszych pożarów, do jakich dochodzi w stolicy Anglii.

Kiedy w 2000 roku Londyńska Straż Pożarna poszła w ślady swych kolegów zza wielkiej wody i przyjęła na służbę pierwszych psich strażaków wielu doświadczonych funkcjonariuszy podchodziło do sprawy z dużą dozą sceptycyzmu. Pierwszym czworonożnym śledczym wystarczyło zaledwie kilka tygodni, by udowodnić swoją niesamowitą przydatność do służby. Szybko okazało się, że psi nos jest urządzeniem tak czułym, że zostawia daleko w tyle naszpikowane nowoczesną elektroniką urządzenia badawcze i detektory. Doświadczeni strażacy mierzący się z pożarami oraz śledczy pracujący w straży pożarnej od tego momentu zapałali prawdziwym niegasnącym entuzjazmem do swych nowych czworonożnych kolegów z pracy.

Od chwili, gdy pierwsze psy tropiące rozpoczęły służbę w straży pożarnej minęło ładnych kilka lat, śledczy Paul Osborne wielokrotnie widział, jak pracują. Tego ranka wiele miało się jednak zmienić. Po wyczerpującym szkoleniu i pieczołowitych poszukiwaniach w życiu Paula miał pojawić się nowy towarzysz, kudłaty cocker spaniel Sherlock.

Dzień, w którym spotkali się po raz pierwszy na zawsze pozostanie w pamięci strażaka Paula Osborne, bowiem długo oczekiwane pojawienie się Sherlocka na zawsze obróciło poukładany dotąd świat strażaka i jego rodziny do góry nogami. 

Po tym, jak sympatyczny, pełny energii, młody psiak poprzewracał wszystkie bibeloty w domu Paula, przekopał większość pieczołowicie zasadzonych rabat w jego obrocie, zniszczył psie zabawki i wysmarował małe córeczki nowego opiekuna od stóp do głów mężczyzna zaczął się zastanawiać, czy ta rozbrykana, wszędobylska, niepowstrzymana kula energii, to ten sam psi oficer śledczy o nadprzyrodzonych zdolnościach?

Wahania Osborne’a na szczęście nie trwały długo. W ciągu kilku następnych dni Sherlock udowodnił, że jego zdolności poszukiwawcze pomagające wyjaśnić najbardziej nawet zagmatwane okoliczności powstawania pożarów są ponadprzeciętne.

W ciągu następnych kilku lat służby partnerzy, strażak Paul Osborne i pies śledczy Sherlock brali udział w wielu niebezpiecznych akcjach poszukiwawczych i wyjaśnili sporo wątpliwości dotyczących przyczyn powstawania pożarów, pełniąc trudną, pełną wyzwań służbę na ulicach Londynu.

Ich wspólna przyjaźń w pracy i w życiu zaowocowała niezwykle sympatyczną i ciepłą książką autorstwa Paula Osborne’a, który w radosny i pełny entuzjazmu sposób dzieli się swoimi wspomnieniami i wrażeniami ze służby z jednym z najbardziej znanych w Londynie psów pełniących służbę dla dobra mieszkańców miasta.

Dzięki tym niezwykłym wspomnieniom czytelnik ma szansę poznać bliżej procedury przygotowujące psich śledczych do pracy w straży, może także z bliska, z perspektywy osoby będącej na miejscu zdarzenia poznać przyczyny i skutki wielu niebezpiecznych pożarów. 

Autor książki te trudne i ważne wspomnienia ze służby przeplata masą anegdot związanych z popularnością swego psiego towarzysza. W książce obejrzeć można też sporo zabawnych, ciekawych i rozczulających zdjęć, których głównym bohaterem jest oczywiście wspaniały cocker spaniel. 

Jeżeli chcielibyście zatem wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny podpaleń i jak działa pies śledczy szukający śladu zapachowego? Jeśli interesuje was, jak wiele dziur w ziemi jest w stanie wykopać niewielki pies w ciągu sześćdziesięciu sekund, albo ile piłek tenisowych przegryza rocznie? A ponadto w jaki sposób psi śledczy wita się z Jego Wysokością Księciem Walii, albo o czym żartuje sobie z gwiazdą telewizji zachęcam do przeczytania tej pełnej wzruszeń i uroczej książki o prawdziwych przygodach psiego bohatera.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Post Top Ad

Your Ad Spot

Strony