Newsy

Post Top Ad

poniedziaƂek, 10 lutego 2020

Rewolwer na szklanym ekranie



O broni w amerykaƄskim kinie akcji.



„BĂłg stworzyƂ wszystkich ludzi, ale to Samuel Colt uczyniƂ ich wolnymi”- to znane w Stanach Zjednoczonych powiedzenie w peƂni oddaje stosunek, jaki od lat prezentuje wielu AmerykanĂłw w kwestii dostępu do broni palnej oraz prawa do obrony. 

Trudne początki

Zanim jednak nazwisko Samuela Colta staƂo się niemal synonimem rewolweru ten bƂyskotliwy wynalazca i sprawny handlowiec przebyƂ dƂugą drogę do sukcesu. Jako mƂody miƂoƛnik pirotechniki, zostaƂ relegowany ze szkoƂy za przypadkowe podpalenie, a następnie tuƂaƂ się po ƛwiecie pracując między innymi, jako majtek na statku handlowym pƂynącym do Indii. TakĆŒe po skonstruowaniu i rozpoczęciu produkcji rewolweru nie wiodƂo mu się najlepiej. Jego produkt byƂ chƂodno odbierany prze Ƃadnych kilka lat. Dopiero wybuch wojny z Meksykiem o Teksas w 1846 roku staƂ się dla Colta szansą na rozwĂłj jego firmy. Kontrakt na dostawy broni dla wojska okazaƂ się dosƂownie i w przenoƛni prawdziwym strzaƂem w dziesiątkę. Dobrą passę Samuela Colta podtrzymywaƂa rĂłwnieĆŒ gorączka zƂota, jaka wybuchƂa w tym czasie w Kalifornii. Dla caƂej rzeszy zagorzaƂych poszukiwaczy kruszcu, wędrowcĂłw, wagabundĂłw, a takĆŒe szukających wraĆŒeƄ awanturnikĂłw rewolwer przypięty do pasa staƂ się niezbędnym atrybutem. BroƄ wychodząca z fabryki Colta rozchodziƂa się w ekspresowym tempie rozsƂawiając nazwisko swego twĂłrcy.

Nowi gracze

Jeszcze trudniejszą drogę do sukcesu pokonali panowie Horacy Smith i Daniel Wesson. Na przeszkodzie ich dalekosiÄ™ĆŒnych planĂłw związanych z produkcją broni palnej staƂ nie kto inny, jak wymieniony wczeƛniej Samuel Colt, ktĂłry dzięki swemu patentowi przez lata skutecznie blokowaƂ ambitnym konkurentom moĆŒliwoƛć produkcji rewolwerĂłw. Dopiero, gdy patent Colta na produkcję rewolwerĂłw wygasnąƂ wspĂłlnicy wzięli się ostro do roboty projektując i wprowadzając na rynek między innymi rewolwer Ƃadowany odtylcowo, czy taki z Ƃamaną lufą. Rewolwery sygnowane marką Smith&Wesson zdobywaƂy coraz większą popularnoƛć. NiedƂugo po wybuchu Wojny Secesyjnej popyt na nie byƂ tak duĆŒy, ĆŒe fabryka nie nadÄ…ĆŒaƂa z produkcją. Panowie musieli po raz kolejny oddać pole Coltowi, ktĂłry produkowaƂ podĂłwczas broƄ mniej innowacyjną, za to w byƂ w stanie dostarczyć kaĆŒdą jej iloƛć. Nieoczekiwanie dla dwĂłjki wspĂłlnikĂłw pomoc przyszƂa z Rosji. Szukający broni dla armii carskiej generaƂ GorƂow zafascynowany Modelem 3 rewolweru Smith&Wesson zƂoĆŒyƂ intratne zamĂłwienie, zasilając konta producentĂłw sporym zastrzykiem gotĂłwki.

Wynalazek, który zmieniƂ ludzkoƛć

Podczas, gdy w Stanach Zjednoczonych produkcja rewolwerĂłw szƂa peƂną parą, a fabryka Colta ƛcigaƂa się o palmę pierwszeƄstwa z fabryką Smith&Wesson,  gdzieƛ daleko w maleƄkiej paryskiej kawiarni dwaj bracia uwijali się, jak w ukropie, by przygotować wszystko na wieczorny seans. Pierwszy, zorganizowany naprędce przez braci Lumiere, w prowizorycznej sali kinowej pokaz filmowy okazaƂ się wielkim sukcesem, a wynaleziona przez nich maszyna zwana kinematografem, będąca w stanie kręcić i wyƛwietlać filmy zawƂadnęƂa ludzkimi umysƂami. W ten sposĂłb nieoczekiwanie dla odwiecznych konkurentĂłw spod znaku Colta oraz Smith&Wesson’a pojawiƂo się nowe pole do konkurowania. Wraz z rozwojem kinematografii na ƛwiecie rosƂo bowiem zainteresowanie widowni takimi gatunkami filmowymi jak western, czy film gangsterski, w ktĂłrych rewolwer nie byƂ juĆŒ zwykƂym rekwizytem a urastaƂ czasem do rangi gƂównego bohatera.

Rewolwer w roli gƂównej

Liczba filmĂłw, w ktĂłrych pojawia się bƂyszcząca zimną stalą broƄ trudna jest do oszacowania, pewne jest natomiast, ĆŒe w wielu klasycznych juĆŒ westernach, kryminaƂach, czy filmach wojennych rewolwery Colt, czy Smith&Wesson występują niemal rĂłwnie często, jak gƂówni bohaterowie.

Chcesz grać? 

 Aby nie być goƂosƂownym wystarczy wymienić choćby jeden z najwybitniejszych filmĂłw podejmujący trudny temat okrucieƄstw wojny, jakim jest Ɓowca Jeleni, z gwiazdorską rolą Roberta De Niro. Jedną z najbardziej przejmujących scen pojawiających się w filmie jest ta, w ktĂłrej gƂówni bohaterowie uwięzieni w jenieckim obozie toczą ƛmiercionoƛną grę o ĆŒycie przykƂadając do skroni naƂadowany rewolwer. W filmie wykorzystane zostaƂy zarĂłwno Smith&Wesson Model 10, jak rĂłwnieĆŒ Colt Detective Special. Jak wieƛć niesie aktorzy występujący w scenie gry w rosyjską ruletkę, aby zbudować odpowiednią dramaturgie tuĆŒ przed wƂączeniem kamer wzajemnie się spoliczkowali. 

Do mnie mĂłwisz?

Rola Michaela w Ɓowcy jeleni to nie pierwszy kontakt Roberta De Niro z rewolwerem. NiespeƂna dwa lata wczeƛniej aktor zyskaƂ niezwykƂą popularnoƛć odgrywając cierpiącego na bezsennoƛć, sfrustrowanego weterana wojennego w filmie TaksĂłwkarz. Szerokim echem wƛrĂłd widzĂłw i krytykĂłw filmowych odbiƂa się scena, w ktĂłrej tytuƂowy taksĂłwkarz prowadzi dialog ze swoim odbiciem w lustrze, a pochodzące z niej przewrotne pytanie „You talking to me?” znalazƂo swoje miejsce w popkulturze. W genialnej scenie zaimprowizowanej w caƂoƛci przez De Niro towarzyszy mu oczywiƛcie wspominany juĆŒ wielokrotnie rewolwer spod znaku Smith&Wesson, tym razem Model 29. 

„Czy masz dzisiaj szczęƛcie?”

Ten niezwykle popularny model wykorzystywany byƂ w wielu produkcjach filmowych, prawdziwą sƂawę zyskaƂ jednak dzięki pojawieniu się w jednym z najbardziej kontrowersyjnych filmĂłw policyjnych pt: Brudny Harry. Kiedy odgrywający rolę Harry’ego Callahana sƂynny Clint Eastwood zadaje w stronę ekranu pytanie: „Masz dziƛ szczęƛcie ƛmieciu?” skonfundowany widz nie jest w stanie skupić myƛli na niczym innym po za tym, czy gƂówny bohater zdÄ…ĆŒyƂ oprĂłĆŒnić juĆŒ caƂy bębenek, czy moĆŒe jednak zostaƂa mu jeszcze jedna kula. Trudno w tym przypadku jednoznacznie okreƛlić, czy większe wraĆŒenie na widzu robi zimny wzrok gƂównego bohatera, czy dymiąca lufa rewolweru.

Wstrząƛnięty nie zmieszany

Rewolwer staƂ się tak popularnym rekwizytem filmĂłw kryminalnych, ĆŒe nie za brakƂo go takĆŒe w ekranizacji przygĂłd Agenta Jej KrĂłlewskiej Moƛci, sƂynnego Jamesa Bonda. Zaszczyt dzierĆŒenia w dƂoniach potÄ™ĆŒnego Modelu 29 przypadƂ, znanemu takĆŒe z roli Úwiętego, Rogerowi Moore’owi. Choć filmy z agentem 007 w roli gƂównej przyzwyczaiƂy nas do myƛli, ĆŒe Bond zwykƂ dziaƂać bardziej finezyjnie, to przyznać naleĆŒy, ĆŒe widok agenta z licencją na zabijanie z rewolwerem robi wraĆŒenie.

BroƄ wszechczasów

O tym, jak bardzo rewolwer staƂ się częƛcią amerykaƄskiej popkultury niechaj zaƛwiadczą wyniki konkursu przeprowadzonego przez wytwórnię filmową 20th Century Fox na broƄ wszechczasów, w którym Smith&Wesson Model 29 zająƂ zaszczytne drugie miejsce, oddając palmę pierwszeƄstwa jedynie mieczowi ƛwietlnemu z Gwiezdnych Wojen.



Foto: Foter.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Post Top Ad

Your Ad Spot

Strony