Newsy

Post Top Ad

sobota, 26 września 2020

Gabriela Świątek. Adaś, Bebok i Zoo – recenzja książki

 


Jest niskiego wzrostu, ma czarną niczym węgiel, kosmatą sierść, pękaty nos, rozbiegane oczka i niczym niepohamowaną chętkę do płatania dzikich figli. To właśnie ta przekorna natura stała się z czasem przyczyną wszelkich jego kłopotów. Bebok, legendarny śląski straszek, nicpoń i ladaco to stworek, który stanowczo nie cieszy się dobrą opinią. Przez lata dziadkowie i rodzice przestrzegali przed nim swe krnąbrne latorośle. Jednak czy na pewno mieli rację?

 

A co jeśli ten strzygący uszami psotnik dość miał przykrych opinii na swój temat i pewnego ranka niespodziewanie postanowił zmienić całkowicie swoje postępowanie i sprawić, by dzieci zamiast odczuwać przed nim lęk, zapałały do niego sympatią?

 

Na to pytanie w swej debiutanckiej książce dla dzieci zatytułowanej Adaś, Bebok i Zoo odpowiada młoda pisarka Gabriela Świątek. 

 

Głównym bohaterem bajki dla najmłodszych oprócz rzeczonego Beboka jest także Adaś. Kilkuletni chłopiec uwielbiający bujać w chmurach pewnego razu spotyka na swej drodze śląskiego straszka zwanego Bebokiem i mimo początkowego lęku przed nieznanym stworzeniem wkrótce podejmuje próbę nawiązania z nim kontaktu. Początkowo nieufny chłopiec i psotny Bebok wkrótce wspólnie wyruszają na wyprawę, podczas której będą mieli okazję poznać siłę przyjaźni.

 

Oprócz Beboka i Adasia sięgające po książkę dzieciaki będą mogły także przyjrzeć się z bliska niektórym zwierzętom mieszkającym w ogrodzie zoologicznym. Bohaterowie książki na swej drodze spotkają między innymi wielkouchego słonia Antoniego, uwielbiające fikołki małpy, czy majestatycznego króla zwierząt.

 

Ta ciepła opowiastka dla najmłodszych, napisana przystępnym językiem i okraszona przyjemnymi dla oka ilustracjami jest nie tylko historią o przygodach chłopca i małego stworka, to także odwołująca się do uniwersalnych wartości opowieść o przyjaźni i potrzebie akceptacji, jaka drzemie w każdym z nas.

 

Książka Gabrieli Świątek Adaś, Bebok i Zoo ujrzała światło dzienne dzięki Fundacji Bajki Pana Kleksa. Spore grono mieszkających na Śląsku dzieci i ich rodziców doskonale zna Bajkę Pana Kleksa, jako miejsce, w którym można przyjemnie spędzić czas, dobrze się bawiąc i jednocześnie zdobywając nową wiedzę. Wydanie książki dla dzieci to kolejny ukłon Bajki w stronę młodych gości odwiedzających to miejsce.

 

Foto: Bajka Pana Kleksa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Post Top Ad

Your Ad Spot

Strony